AKP’liler yine kazandı… İhalenin altından ‘Ensar’ çıktı

Odatv Özel

Merkezi Diyarbakır’da bulunan Ensar İnşaat firması aynı zamanda Beytepe şirketinin kurucu sahibi. Ensar firmasının yönetim kurulu başkanı ise Mustafa Ersin Ensarioğlu.

Gençlik Ve Spor Müdürlüğü’nün, 16 Kasım 2023 tarihinde, sadece davet edilen firmaların katıldığı(21/b) “Başakşehir Gençlik Merkezi Salon Yapım İşi” ihalesinin sonucu belli oldu. 15 Aralık 2023 tarihinde duyurulan sonuca göre, davet yöntemiyle yapılan ihaleyi, merkezi Ankara’da bulunan Beytepe Lojistik İnşaat Elektrik San. Tic. A.Ş. aldı.

Beytepe firması ihaleyi 2 milyon 975 bin TL’ye üstlendi ve sözleşmesini 1 Aralık 2023 tarihinde imzaladı. İmzalanan sözleşmeye göre işin süresi 4 Aralık 2023 – 19 Aralık 2023 tarihleri arasındaki 15 günü kapsıyordu. Bir başka ifadeyle, 15 günlük Gençlik Merkezi Salon Yapım işini Beytepe firması, yaklaşık 3 milyon TL’ye almış oldu.

HANGİ HALLERDE DAVETLİ İHALE YAPILABİLİR

Gençlik Ve Spor Müdürlüğü söz konusu, ihaleyi Kamu İhale Kanunu’nun 21/b maddesine göre, sadece davet edilen firmaların katılabildiği yöntemle yaptı. Kanun hangi hallerde bu yönteme başvurulacağını şöyle düzenlemiş durumda:

“Doğal afetler, salgın hastalıklar, can veya mal kaybı tehlikesi gibi ani ve beklenmeyen veya yapım tekniği açısından özellik arz eden veya yapı veya can ve mal güvenliğinin sağlanması açısından ivedilikle yapılması gerekliliği idarece belirlenen hallerde veyahut idare tarafından önceden öngörülemeyen olayların ortaya çıkması üzerine ihalenin ivedi olarak yapılmasının zorunlu olması.”

Maddenin hangi kısmının ihaleyi kapsadığı tartışmaya açık.

İHALENİN YOLU DİYARBAKIR’A ÇIKIYOR

İhaleyi davet yöntemiyle alan Beytepe firması, 23 Aralık 2023 tarihinde Ankara’da kuruldu. Ticaret sicil kaydına göre firmayı, merkezi Diyarbakır’da bulunan Ensar İnşaat Tic. Ltd. Şirketi kurdu. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını ise Mustafa Ersin Ensarioğlu. Diyarbakır’da etkin olan Ensarioğlu ailesi içerisinde, çeşitli partilerde siyaset yapan isimler yer alıyor. Firmanın yönetim kurulu başkanı olan Ersin Ensarioğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda, AKP Milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu ile çektirdiği fotoğraflar da yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx