Ahmet Kural ikiz oynadı

Yapımını Aytaç Medya’nın yapımcılığını Aytaç Ağdağ’ın üstlendiği senarist ve yönetmen Selçuk Aydemir imzalı “Efsane” filmin başrol oyuncularından Ahmet Kural iki karaktere birden hayat veriyor.

Ahmet Kural (Sadık – Özgür), Cengiz Bozkurt (Fırtına Faruk), Serdar Gökhan (Dede), Şinasi Yurtsever (Kasap Şevket), Ayhan Taş (Tamirci), Sadi Celil Cengiz (Hamamcı), Elif Ongan (Öznur), Cemile Canyurt (Aynur), Rojhat Özsoy (Umut), Tuana Tezsay (Sevim), Devrim Saltoğlu, Ferhan Vural, Burcu Gönder gibi başarılı oyuncuların yer aldığı Efsane filminin Çorum’daki seti bitti. 2 Şubat 2024’te vizyona girecek olan Efsane filminde Ahmet Kural, zıt ikiz kardeş olan Sadık ve Özgür karakterlerine hayat verecek.

Sadık ve Özgür karakteriyle filme renk katan izleyen herkesi güldürmek için kolları sıvayan Ahmet Kural’a eşlik eden birbirinden başarılı oyuncular ise filmi efsane haline getirir. Her biri birbirinden komik, birbirinden eğlenceli karakterlerin bir araya gelmesi ve Selçuk Aydemir imzasıyla Efsane filmi 2 Şubat’ta sinema severlerin karşısına çıkacak.

Ahmet Kural (Sadık – Özgür):

Sadık: Özgür’ün ikiz kardeşi ve dürüst bir emekçidir. Namı diğer Paçalı Sadık. Alın teriyle kazanır, halinden memnundur ve paylaşmayı sever. Bu sebeple çok dostu vardır ama hayvan dostları dahil birçoğu onu sömürür. Hinliğe aklı basar ama eli gitmez. Alemdarlık yarışında, istemese de iyilerin “zoraki kahramanı” oluverir. Ne seçime hile karıştırabilir ne de boş vaatlerde bulunabilir ama sevdiklerinin geleceği için bu seçimi kazanıp alemdar olması şarttır. “Kuşlar filleri yenebilir” inancı ve ailesinin desteği ile seçimin tek umut ışığı olur.

Özgür: Sadık’ın ikiz kardeşi ve her yönüyle zıttıdır. Namı diğer Yıldırım Özgür. Ayrımcılığa maruz kaldığını düşünüp erken yaşta evden kaçmış ve zengin olup yirmi yıl sonra seçimleri kazanmak için geri dönmüştür. Kapitalizme çelme taktığını gören kasaba halkını rahatça büyüler. Para dağıtmak için bir sebep de aramaz direkt zarfla verir. Kendine yapılan iyiliği bile satın alır. Malını ve kurnazlığını göstererek ekonomik kalkınma vaadiyle dar gelirlinin aklını çelip, oy ister. “Sizlerden biriyim” demez, “Ben sizler gibi değilim” vurgusuyla öne çıkar, “Erkeğin takısı kol saati ve kibirdir” söylemiyle, seçimin en kuvvetli adayı olur.

Cengiz Bozkurt (Faruk): Ailenin reisi. Namı diğer Fırtına Faruk. Yıllarca esip gürlemiş, üç kere Müge Anlı’ya çıkmaktan kıl payı kurtulduktan sonra her şeye tövbe edip, yeni alemdar olabilmek için kolları sıvamıştır. Sırrın yeni sahibi olunca gençliğindeki itibarı ve saygınlığı tekrar kazanacağını düşünür, bu uğurda evlatlarıyla bile yarışa girmekten çekinmez. Yaş sınırına takılıp aday olamadığını öğrenince, sözünü en çok dinleyecek olan oğlu Sadık’ın seçim kampanyasını üstlenip diğer evladına cephe alır. Yenilgiyi doğuştan hazmedemeyen Faruk, kazanmak için kendini bozmaktan çekinmez. “O kadar kusur, kadı kızında da olur” boşvermişliği ile Sadık’ın kurtarıcı meleği olur.

Serdar Gökhan (Dede): İkizlerin dedesi ve Fırtına Faruk’un babasıdır. Şifası ve lezzetiyle bilinen binlerce yıllık yoğurdun sırrına sahip dünyadaki tek insandır ve 63 yıldır Alemdarlık koltuğundadır. 103 yaşında olmasına rağmen yeni adaylarda liderlik vasfı görmediği için bir türlü el vermez. Efsanedeki kehanetlerin ilki gerçekleşip yaz günü damlarına kar yağınca, helak olmamak için el vermeyi kabul eder ve aileyi toplar. Kuralları iletir, şartları söyler ve endişeli bekleyişe koyulur.

Cemile Canyurt (Aynur): Ailenin mağdur prensesi, namı diğer Yangın Aynur. Dört elementle doğru ilişkiyi kuramayınca iki kere köyü yakıp, unvanını sert yoldan hak etmiştir. Yıllarca abiliğini esirgeyen Özgür’e olan kırgınlığı Aynur’u kazanılması zor bir seçmen yapar. İlk turda oyunu Sadık’a veren Aynur, ikinci turda işler sertleşince “bari rahat edelim” diyerek git geller yaşar. Aynur’un kararı, Alemdarlık yarışında kazananı belirleyecektir.

Şinasi Yurtsever (Kasap Şevket): Kasap Şevk-Et, yazgısında köylük yerden çıkıp ulusal bir kasap markası olmak olduğuna inanır. İmkânların elverdiği ölçüde Çorum’un Hacı Hamza Köyünde Nusret gibi kasap zincirlerinin ilkini açar ve tabi ki çok ilerleyemez. İlki ile kalır, bu onu hayata küstürür, neşesini kaybeden kart horoz başkalarının da neşesini kaçırmaya ant içer. Çıkarcıdır haliyle bu yarışta Özgür’ü kucağında taşıyacaktır.

Ayhan Taş (Tamirci): Namı diğer Kunduz. Çorum’un en zengin ailesinin proje çocuğudur, okul hayatı boyunca parmakla gösterilip sürekli sınıf başkanı seçilince beklentiyi çok yükseltmiş, hayallerimdeki mesleği yapıcam diyerek tamirci dükkânı açınca babasına iki stent taktırmıştır. Her şeyi tamir edebilir, soyut düşünme yetisi olmadığı için mecaz, ima ve laf sokmaları anlayamaz. Haliyle kasabanın en mutlusu, gülen yüzü bir türlü solmayanıdır.

Elif Ongan Tekçe (Öznur): Ailenin annesi, Namı diğer Çıkrıkçı Öznur. Aynı evde birbirinden cins dört insanın barış içinde yaşamasının mimarı, kimsenin kıyamadığı ve günün sonunda üzmek istemediği biriciğidir. Bu yüzden alemdarlık yarışında aile birbirine girince, en çok o hırpalanır. Seçim hırsı ailenin erkeklerinin gözlerini karartınca iş başa düşer, barış elçisi rolünün hakkını vermek için kolları sıvar. Canı pahasına adalet için mücadele eder ve günün sonunda canını zor kurtarır ama başarır…

Sadi Celil Cengiz (Hamamcı): Özgür’ün çocukluk arkadaşı ve kasabadaki hamamın işletmecisidir. Aynı sıralarda okurken kafasına vurup, itip kaktığı Özgür’ün yıllar sonra hepsine fark atarak köye dönüşünden etkilenir. Esnafın ekonomik durumu ortadadır ve gururun zamanı değildir, edepli biçimde paranın kölesi olmakta bir sorun görmez.

Rojhat Özsoy (Umut): Özgür’ün oğlu. Babasının etkisinde kalmasına rağmen kimi zaman kurnazlığıyla onu bile şaşırtır. Sayesinde Z kuşağının rahatlığı ve netliği seçimlere yön verecektir, istekleri karşılandığı taktirde babasının bile gözyaşına bakmayacağı anlaşılınca tüm adayların dikkatini çeker. İhtiyaçları hep göz ardı edilmiş, fikirleri hiç sorulmamış genç Umut artık sahnededir ve herkes ağzının içine bakıyordur.

Tuana Tezsay (Sevim): Kasabanın kuaförü olan Sevim; yardımsever, neşeli ve anlayışlıdır. Hayatla inatlaşmaz, parayı öncelemez. Sadık’tan hoşlanır ve adım atmasını bekler. Sadık helakla yüz yüze gelince, o korkuyla öyle büyük bir adım atar ki Sevim’i bile şaşırtır.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx