‘Büyükşehir’ hamlesi

COŞKUN ERGÜL Ankara – İzmir, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Trabzon olmak üzere dört büyükşehirde, 11 ilde, 100’ün üzerinde ilçe ve beldede belediye başkan adaylarını belirleyen İYİ Parti’de, yeni yılla birlikte aday belirleme süreci daha hızlı işleyecek. Bu çerçevede, 13-14 Ocak 2024’te Adana’da yerel seçim istişare kampına girecek olan İYİ Parti, hem saha hem aday belirlemeye yönelik yerel seçim hazırlıklarına son şeklini verecek.

İYİ Parti, kampın ardından 15 Ocak itibariyle bütün teşkilatlarıyla birlikte sahada olacak ve seçim çalışmalarına ağırlık verecek. Genel Başkan Meral Akşener’in İstanbul ve Ankara için “iddialı” aday bulmak için birebir görüşmeler yaptığı İYİ Parti’nin Ankara adayının “ülkücü” kökenli olacağı, İstanbul adayının ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na “güçlü bir rakip” olacağı ifade ediliyor. Kulislerde Ankara için Servet Avcı, İstanbul için Teşkilat Başkanı ve eski il başkanı Buğra Kavuncu’nun ismi öne çıkıyor. Adana adayının ise Ayyüce Türkeş Taş olacağı konuşuluyor. 

Her hafta gittiği ilde belediye başkan adayını açıklayan Akşener, 5 Ocak Cuma günü de Bursa Büyükşehir Belediye Başkan adayını duyuracak. Bursa, İYİ Parti’nin İzmir, Eskişehir, Kahramanmaraş ve Trabzon’un ardından adayını açıkladığı beşinci büyükşehir belediyesi olacak. İYİ Parti’li kurmay, Millet İttifakı olarak girdikleri ve pek çok seçim bölgesinde aday göstermedikleri 2019 yerel seçimlerinde 18 ilçe belediyesi kazandıklarını, 31 Mart 2024 yerel seçiminde ise Uşak, Nevşehir, Aksaray ile Antalya’nın Alanya ve Kemer ilçelerinde iddialı olduklarını ifade etti.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx