Cumhuriyetin Yüzü sergisi, sömestr tatilinde çocukları bekliyor

Borusan Kocabıyık Vakfı, sömestr tatilinde çocukları Cumhuriyet tarihini keşfetmeye davet ediyor. Erken Cumhuriyet döneminin edebiyat, plastik sanatlar, müzik, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji gibi kültür disiplinlerine ve toplumsal yaşama bakışını yansıtan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, sömestr tatilinde kapılarını çocuklar için açıyor.

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın, erken Cumhuriyet dönemindeki çok boyutlu toplumsal dönüşümün kültüre, sanata ve sosyal yaşama izdüşümlerine odaklanan Cumhuriyetin Yüzü sergisi, dönemin plastik sanatlar, müzik, edebiyat, grafik ve mimari tasarım, sahne sanatları, müzecilik, arkeoloji, sinema gibi kültürel disiplinlere bakışını, kapsamlı bir içerik ile günümüze taşıyor. 

Borusan Hikâye Evi Sergide programı sömestrde, Borusan Kocabıyık Vakfı’nın Cumhuriyetimizin 100. yılı için Galataport O2 Blok’ta açtığı Cumhuriyetin Yüzü sergisinde çocukları ağırlıyor. Okul-dışı eğitimin tarih ve sanatla kesiştiği bu özel program kapsamında, çocuklarla birlikte bir zaman tünelinden geçiyor ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında keyifli bir gezi ve küçük atölyeler yapılıyor. Tarihe karşı merak duygusunu uyandırmayı hedefleyen bu gezide alanında uzman eğitmenler çocuklara eşlik ediyor. Katılımcı sayısının sınırlı olduğu bu program sömestrde 23, 25, 26, 30, 31 Ocak saat 14.30’da ve 1 Şubat’ta 12.00’de 7-9 yaş arasındaki çocuklara özel olarak gerçekleşecek ve rezervasyonlar rezervasyon.bkv.org.tr adresi üzerinden alınacak.

Atölye Pikolo da 20 ve 26 Ocak tarihlerinde 8-12 yaş grubuna yönelik sergi turu düzenleyecek. Tur sonunda, çocuklar, Cumhuriyet’in kendileri için anlamını renkleri ve kelimeleri kullanarak yapacakları kolektif bir sanat çalışması ile görselleştirecekler. 15 çocuğun katılımı ile sınırlı olan tur yaklaşık 1 saat sürecek. Katılım için 18 ve 24 Ocak, saat 14.00’te Galataport İstanbul mobil uygulamasında açılacak atölye ekranından, kontenjanla sınırlı olan kodlar alınabilecek.  

Turlar, çocukların merak duygularını uyandırmayı ve tarihi konularda bilgi edinmelerini teşvik etmeyi amaçlarken sergi aynı zamanda çocukların tarihi olayları, sanatsal eserleri ve dönemin kültürünü anlamalarına yardımcı olacak.

Cumhuriyetin Yüzü sergisi hakkında: 

Borusan Contemporary’nin katkılarıyla hayata geçirilen serginin küratörlüğünü İzzeddin Çalışlar üstlendi. Prof. Dr. Haluk Oral’ın proje danışmanı olarak yer aldığı Cumhuriyetin Yüzünün sergi tasarımı ise PATTU tarafından gerçekleştirildi. 

Cumhuriyetin Yüzü sergisi, sunduğu özgün seçkiyle estetik anlayışta yaşanan çeşitlilik ve değişimi ortaya koymayı amaçlıyor. Sergide, aralarında Salt, İstanbul Araştırmaları Enstitüsü, İBB, Kültür Bakanlığı Film Arşivi, Yapı Kredi Tarihi Arşivi, Semiha Berksoy Opera Vakfı ve İnönü Vakfı’nın da bulunduğu kültür sanat kurumları ile galeriler, kişisel arşivler, vakıflar, araştırma merkezleri, resmi arşivler ve üniversitelerin koleksiyonlarından 500’ü aşkın orijinal ve dijital eser, belge ve efemera yer alıyor. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx