Dünyanın ilk 360 derece çekilen görüntüleri paylaşıldı

Bu yılın başlarında Insta360 şirketi, özel bir uzay görevi için alçak Dünya yörüngesine iki kamera gönderdi. Insta360 adındaki bu kameraların özelliğiyse 360 derecelik inanılmaz görüntüler yakalayabilmesi. Dolayısıyla Insta360, fırlatıldıktan sonra daha önce hiç görülmemiş inanılmaz, yüksek çözünürlüklü görüntüler yakalamayı başardı.

Chip’te yer alan habere göre şirket, böyle ekstrem başarılara yabancı değil; bu yıl, yeni modellerinden birini hava balonuyla 26 kilometre yükseklikteki stratosfere göndermişti. Ancak uzay tamamen farklı bir ortam türü. Zira kameranın Dünya yüzeyinden 500 kilometre yukarıda karşılaştığı -70 ila 50 santigrat derece arasındaki aşırı sıcaklıkların şakası yok.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Insta360 (@insta360)’in paylaştığı bir gönderi

Hepsi bu kadar da değil. Kozmik ışınlar atmosfer dışında durdurulamadığı için kameranın yüksek dozda radyasyona dayanabilmesi gerekiyor. Ayrıca şoklara ve titreşimlere de dayanması lazım. Öte yandan, yukarıda bir şeyler ters giderse kamerayı tamir edecek ya da yeniden konumlandıracak kimsenin olmadığını unutmamak gerekiyor.

Sonuç olarak, alçak Dünya ortamlarına dayanabilen ve yavaşça dönebilen, açıyı ve çekim konumunu ayarlayarak bazı harika çekimler yapabilen kameralar ortaya çıktı. Aynı zamanda yıldızların ve galaksilerin uzayda çok net görünür olduğunu da kanıtlıyor.

Kameranın bağlı olduğu uydunun 2026 yılına kadar çalışması bekleniyor ve söylenene göre tekrar atmosfere girdiği esnada atmosferde yanacak.

Bu gönderiyi Instagram’da gör

Insta360 (@insta360)’in paylaştığı bir gönderi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx