Ev Hanımlarına Kolay Emeklilik Ne Zaman Çıkacak?

Işıkhan, Kabine toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada, “Sosyal güvencesi olmayan ev hanımlarımız için de çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımız neticesinde ev hanımlarımıza da emeklilik hakkı getirecek bir düzenlemeyi hayata geçireceğiz. Bu düzenlemeyle ev hanımlarımız da emeklilik güvencesine kavuşmuş olacaklar” dedi.

Düzenlemeyle, ev hanımlarına ödenecek primlerin her ay üçte biri devlet tarafından karşılanacak. Bu tutar aylık bin 430 lirayı buluyor. Ev hanımları ayrıca sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecekler.

Işıkhan, düzenlemenin en kısa sürede hayata geçirileceğini belirterek, “Bu düzenlemenin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmalar devam ediyor. En kısa sürede bu düzenlemeyi hayata geçirerek ev hanımlarımıza emeklilik güvencesi sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Düzenlemeyle, Türkiye’de yaklaşık 12 milyon ev hanımı emeklilik güvencesine kavuşmuş olacak.

Ev Hanımlarına Kolay Emeklilik Ne Zaman Çıkacak?

Ev hanımları, sosyal güvence ile sağlık hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabilecek. Bağ-Kur ve SSK primleri eşitlendiğinde de 5 bin 400 gün olan kısmi emeklilik şartı 4 bin 500 güne kadar çekilebilecek.

İkinci adımda, çocuk sayısına göre erken emeklilik imkanları devreye alınacak. Üçüncü adımda da çalışan anneler için bir yıpranma düzenlemesi gelecek. Son adım ise doğum borçlanması ile ilgili olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın Torba yasanın kısa süre içinde Meclis’e sunulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx