Sürpriz: Hayao Miyazaki Studio Ghibli’den dördüncü kez emekli olamıyor

Studio Ghibli yöneticisi Junichi Nishioka, CBC News’e Miyazaki’nin artık emekli olmak istemediğini, ayrıca başka bir film yapmak için aktif olarak çalışmaya başladığını söyledi.

Nishioka, Toronto Uluslararası Film Festivali’nde bir tercüman aracılığıyla CBC’ye şunları söyledi: “Diğer insanlar The Boy and the Heron’un onun son filmi olabileceğini söylüyor, ancak o hiç de öyle hissetmiyor. Şu anda yeni bir film için fikirler üzerinde çalışıyor. Her gün ofisine geliyor. Bu sefer emekliliğini hiç duyurmayacak. Her zaman olduğu gibi çalışmaya devam ediyor.”

Bu oldukça kesin görünüyor değil mi? Ancak şöyle kısaca bir geçmişe göz atalım:

Yıl 1997 ve ünlü Studio Ghibli yönetmeni Hayao Miyazaki, Japon animasyonunda gişede yeni rekorlar kıran ve ortamda devrim yaratan Princess Mononoke filminin vizyona girmesinin ardından emekli olmayı planladığını duyurdu.  

Sürpriz: Hayao Miyazaki Studio Ghibli’den dördüncü kez emekli olamıyor

Yıl 2001 ve Miyazaki, Spirited Away’in yayınlanmasının ardından artık uzun metrajlı animasyon filmlerde çalışamayacağını söyleyerek emekli olmayı planladığını duyurdu.

Yıl 2013 ve Miyazaki, Rüzgar Yükseliyor’un vizyona girmesinin ardından emekli olmayı planladığını duyurdu ve şunları söyledi: “Eğer başka bir uzun metrajlı film yapmak istediğimi söyleseydim, aptalca bir şey söyleyen yaşlı bir adam gibi konuşurdum.”

Mesele şu ki, Hayao Miyazaki’nin uzun metrajlı animasyondan tamamen uzaklaşacağı anın bu olup olmayacağını kesin olarak söylemek zor (muhtemelen animasyondan hiçbir zaman tamamen uzaklaşmayacak ve Ghibli için yeni bir kısa film yönetecek)

Miyazaki on yıl önce şöyle demişti: “Geçmişte işi bırakacağımı söyleyerek ortalığı karıştırmıştım.” “Ama bu sefer ciddiyim. Her zaman yapmak istediğim şeyler var ama bunların arasında animasyon yok.” Sanırım yine bekleyip göreceğiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx