Volkswagen araçlarına ChatGPT desteği geliyor!

Yapay zeka teknolojileri hayatımızın her alanına hızla yayılırken, Volkswagen’in araçlarına ChatGPT entegrasyonu planlaması pek de şaşırtıcı değil. CES 2024’teki duyurular arasında, otomobil üreticisi mevcut IDA sesli asistanının, yeni model araçlarındaki ChatGPT ile işbirliği yapacağını açıkladı. Volkswagen bu konuda ilk değil; Mercedes-Benz geçen yılın Haziran ayında ChatGPT entegrasyonunu duyurmuştu. Görünüşe göre bu yenilik, alışmamız gereken bir şey haline geliyor.

Volkswagen, özellikle ID.7, ID.4, ID.5, ID.3, yeni Volkswagen Tiguan, yeni Passat ve yeni Golf gibi son nesil eğlence sistemlerine sahip belirli modellerinde ChatGPT’nin etkin olacağını belirtiyor. 2024’ün ikinci çeyreğinde “birçok” üretim aracında “standart özellik” olarak ChatGPT’yi sunmayı planlıyorlar; hangi bölgelerde sunulacağı belirtilmese de, şu anda bu özelliğin sadece ABD pazarı için “değerlendirildiği” not ediliyor.

ChatGPT’nin ne yapabileceğine gelince, bu teknoloji Volkswagen’in sesli asistanının mevcut yeteneklerini geliştirmenin yanı sıra yeni konuşma becerileri de sunacak. Volkswagen’in sesli asistanı şimdiden eğlence sistemi, navigasyon, iklim kontrolü gibi özellikleri kontrol edebiliyor.

Volkswagen araçlarına ChatGPT desteği geliyor!

ChatGPT eklentisiyle, Volkswagen daha sezgisel, karşılıklı dil ile etkileşimler gerçekleştirmeyi hedefliyor. Google ve Amazon gibi şirketler de Google Asistan ve Alexa’yı geliştirmek için benzer çalışmalar yapıyor, dolayısıyla Volkswagen için de aynı durum geçerli olabilir. Şirketin basın bülteninde, “zenginleştirilmiş konuşmalar, soruları netleştirme, sezgisel dilde etkileşim, araçla ilgili bilgiler almak” gibi ChatGPT’nin sağlayacağı avantajlardan bahsediliyor.

Bu teknolojinin araca entegre edilmesi sürücünün herhangi bir kurulum yapmasını gerektirmeyecek. Mevcut sistem sürücünün sorusunu yeterince yanıtlayamazsa, soru anonim olarak ChatGPT’ye gönderilecek. Şirket, ChatGPT’nin araç hakkında herhangi bir bilgiye erişemediğini ve soruların ve yanıtların hemen silindiğini vurguluyor.

Başlangıçta ChatGPT’nin bir araçta nasıl kullanılabileceği konusunda şüphelerim vardı ama eğer gerçekten sürüş sırasında önemli sorguları daha iyi anlayıp yanıtlayabilirse, denemeye değer olduğunu düşünüyorum. Volkswagen, bu yıl CES’te bu yeni teknolojinin demo yapılıp yapılmayacağını belirtmedi ama biz de kendi gözlerimizle deneyimleme şansını arayacağız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx