Yapay zeka hayatımızı kolaylaştıran bir yenilik mi? yoksa casus mu?

Nil Göksu Urgancıoğlu

Geçtiğimiz hafta gerçekleşen Bloomberg teknoloji zirvesinde, uzmanlae yapay zekanın aldatıcı yüzüne karşı uyarıda bulundu ve ‘’göründüğü gibi bir sihir” olmadığının altını çizdi. Uzmanlar bu devrim yaratan, zararsız, büyülü görünümün, aslında sıradan kullanıcıları teknolojinin ne kadar sömürücü olabileceğinden habersiz bıraktığını iddia ediyorlar.

Dağıtılmış Yapay Zeka Araştırma Enstitüsü’nün araştırma direktörü Alex Hanna; OpenAI’den Sam Altman ve Stability AI’dan Emad Mostaque dahil olmak üzere popüler yapay zeka şirketlerinin CEO’larını çağrı yaptı ve şunu söyledi: Ürünlerinizin güç kaynağının aslında gerçek insan gücü olduğunu daha fazla gizlemeyin.

‘’YAPAY ZEKA BİR SİHİR DEĞİL’’

Peki bu ne demek?

Yapay zeka bir sihir değil derken, Hanna gibi uzmanlar şu gerçeğin altını çiziyor: Yapay zekanın herhangi bir dereceye kadar çalışmasını sağlamak için bile perde arkasında çalışan bir işçi ordusu var.

Hanna şu ifadeleri de ekledi: Bu şeylerin özerk görünmesi gerekiyor ve bu cilaya sahip, ancak altında çok fazla insan emeği var.

MAHREMİYETİ BALTALIYORLAR, VERİLERİ TOPLUYORLAR

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’in arkasındaki vakfın başkanı olarak Meredith Whittaker’ın endişeleri, ChatGPT gibi sohbet robotlarının baltalamakla tehdit ettiği bir şey olan mahremiyete yöneldi.

Uzmanlar pek çok internet kullnıcısının, yapay zekayı aktif olarak kullanmasa bile aslında bu devasa programların istemeden de olsa bir öznesi haline gelebildiğinin altını çiziyor ve uyarıyor: Nüfusun çoğunluğu yapay zekanın öznesi. Bu bireysel bir seçim meselesi değil.

Konferansta konuşan bir uzmanın verdiği örnekse hayli dikkat çekici:

Uzman bir banka kredisi için başvurduktan sonra talebi reddedilen bir kişinin örneğini verdi ve “arka tarafta muhtemelen bazı Microsoft API’leri tarafından desteklenen bir sistem olduğuna dair hiçbir fikri yoktu. Sadece bir nedenden ötürü reddedildiğini biliyor ancak nedeni sla bilemeyecek. Bunu bilebilmesi için bir mekanizma bile yok.

Uzmanlara göre, yapay zeka modelleri aynı zamanda “gözetim teknolojisi” olarak da hizmet ediyor. İnsanlardan toplanan ve sonunda yapay zeka firmalarının “ellerinde toplanan” “devasa veri kümeleri” aracılığıyla bizi gözetliyorlar. Bu veri kümeleri, milyarlarca web sayfasından kazınıyor ve izinleri olmadan interneti kullanan neredeyse herkes hakkında veri topluyor.

Uzmanlar şu ifadelerle uyarıyor: ”Bu veriler benim hakkımda veri haline geliyor. Doğru olması gerekmiyor. Kim olduğumu veya nerede olduğumu yansıtması gerekmiyor. Ama hayatım üzerinde önemli bir güce sahip ve bu güç bu şirketlerin ellerine veriliyor.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx