Yediemin’den hacizli araç alacaklar dikkat

Muhafazasına gerek kalmayan hacizli malların tasfiyesine ilişkin düzenleme başladı. Söz konusu malların taraflarca alınmaması durumunda bedeli karşılığında Makine ve Kimya Endüstrisi’ne, bunun da mümkün olmaması halinde bedelsiz olarak Türk Kızılayı’na devredilmesi uygulaması start aldı.

Bu kapsamda, haciz kararı kalkmış olup halen yedieminlerde muhafaza edilen mallar kanuni istisnalar hariç öncelikle mülkiyet sahibi borçlu tarafından teslim alınabilecek. Borçlunun malı teslim almaması durumunda ise rehin hakkı sahibine malı alması imkanı tanınacak.

Satışa çıkarılmadan önce araçlar ilk olarak sahiplerine almaları teklif edilecek. Sahibi tarafından alınmayan araç, e-ihale yoluyla satışa çıkarılacak.

DEĞERİNDEN DAHA FAZLA MASRAF ÇIKABİLİR

Haber7’ye konuşan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, e-ihale yoluyla araç alacak vatandaşlara araçların ne durumda olduğunu göremeyecekleri için ihale sırasında dikkatli olmalarını söyledi. Yedieminden alınan araçların ekspertize sokma gibi bir imkan olmayacağını hatırlatan Ertemel, aracın çıkaracağı masrafı alıcının satış sonrası öğrenebileceğini söyledi. Ertemel ayrıca hacizli araçların piyasa değerinin altında satılacağına dair söylentilerin gerçeği yansıtmadığının altını çizdi. 

“İKİNCİ EL ARAÇ PİYASASINA FİYAT ETKİSİ OLMAZ”

Hacizli araçların satışa çıkarılacak olmasının 2. el araç piyasasında fiyat olarak bir düşüş beklemediklerini belirten Ertemel, Ticaret Bakanlığı’nın hayata geçirdiği son düzenlemeleri ile otomotiv sektörünün olması gerektiği konuma geldiğini söyledi. Tüketicilerin araca erişimi noktasında hiçbir sıkıntı kalmadığına vurgu yapan Ertemel, hem ikinci elde hem de sıfır araçlarda fiyatların makul seviyelere geldiğini söyledi.  “Otomotiv sektöründe taşlar yerine oturdu” dedi. 

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx