Önceki Atama 11 Gün Sürmüştü: Turkcell’in Yeni Genel Müdürü Bakın Kim Çıktı?

Turkcell’in üst yönetiminde son aylarda görülen hareketlilik sona erdi. Turkcell’den yapılan açıklamayla yeni Genel Müdür Dr. Ali Taha Koç oldu. Ali Taha Koç, özellikle siyasette tanınan bir aileden geliyor.

Turkcell, Murat Erkan’ın istifası sonrası yine içeride yıllardır görev yapan Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Aksu’yu genel müdürlük görevine getirmişti.

Ancak Aksu’nun görevi kısa sürmüş, yerine kimin atanacağı merak konusu olmuştu. Genel müdürlük görevine Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi eski Başkanı Dr. Ali Taha Koç getirildi.

Yönetim Kurulu kararıyla atamasıyla onaylanan Dr. Ali Taha Koç, 13 Ekim 2023 tarihi itibarıyla göreve başladı.

Dr. Ali Taha Koç, Bilkent Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra Dallas Texas Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı. 

ABD’de Intel şirketinde AR-GE mühendisi olarak çalışmaya başlayan Dr. Ali Taha Koç, bu sürede 61 patent geliştirdi, 23 bilimsel makalesi yayımlandı. Uluslararası projeler geliştirip yöneten Koç, 2013’te en çok patent üreten ve ödül alan 10 mühendisten biri oldu.

2014 yılında Türkiye’ye dönen Dr. Ali Taha Koç, Başbakanlık Başmüşaviri olarak göreve başladı. Aynı yıl Cumhurbaşkanlığı Bilgi Teknolojileri Başkanlığı’na atandı.

Eş zamanlı olarak tüm bakanlıklardan ve güvenlik birimlerinden bilgi akışını sağlayan Cumhurbaşkanlığı Devlet Bilgi Koordinasyon Merkezi’nin kurulum sürecini yönetti. 

2018’de Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanlığı’na atanan Dr. Ali Taha Koç, aynı zamanda TÜRKSAT Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. yönetim kurulu üyesi olarak görev yaptı. Mezun olduğu Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde yüksek lisans ve doktora dersleri veriyor. 

Lisanslı bir pilot olan ve çok iyi derecede İngilizce bilen Dr. Ali Taha Koç, evli ve bir çocuk babası.

Koç, aynı zamanda siyaseten tanınan bir ailenin üyesi olarak da dikkat çekti. Eski Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç’un oğlu olan Ali Taha Koç’un kız kardeşi de eski Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk.

Turkcell’de son 4 yılda Murat Erkan Genel Müdürü olarak görev yaparken, 11 Eylül 2023’te görevinden ayrılmıştı. Erkan’ın yerine 14 Eylül 2023’te genel müdürlük görevine uzun yıllardır şirketin bünyesinde görev alan Bülent Aksu atanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx